Daiktų saugyklų (self storage) istorija

Daiktų saugyklų (self storage) istorija

Daugelis šios verslo atstovų teigia, kad daiktų sandėliavimo idėja atėjo iš senovės Kinijos. Nors nedaug yra šaltinių tai liudijančių ir daugiau tai yra spėlionės. Pasak legendos, vyras vardu Xiang Lau rinkdavo akmenis, kaulus ir kitas gėrybes aplink vieną Kinijos miestą. Vieną dieną jo žmona susirgo dėl šios netvarkos namuose ir liepė vyrui kažką su tuo daryti. Taigi, jis pastatė milžiniškus puodus ir laikė juos po žeme. Netrukus visi jo kaimynai pasinaudojo šia idėja ir pradėjo kaupti savo daiktus vazonuose toje pačioje duobėje po žeme.

Stebina tai, kad net po 6000 metų mūsų namai ir šiais laikais kenčia nuo nereikalingų daiktų.

Vėlesniu ankstyvosios civilizacijos laikotarpiu, daiktų saugojimo vietos įrengtos Izraelio kalnuose, 152 metais. Jas įkūrė esenai, kurie gyveno Kumrano vietovėje, karo metu tarp sukilusių žydų ir romėnų.

Esenai, pajutę kad jų bendruomenė baigia subyrėti, urvuose saugojo garsiuosius artefaktus, žinomus kaip „Negyvosios jūros ritiniai“, kad išsaugotų savo žinias ir tradicijas. Urvuose taip pat buvo rasta metalinių indų ir keraminių puodų pėdsakai.

Kita legenda apie daiktų saugyklas yra šiek tiek arčiau šiuolaikinių laikų. Manoma, kad XVIII – XIX amžiuje britų pirkliai ir keliautojai kol būdavo išvykę, saugojo savo vertybes banke. Po to, kai bankai užsipildė tokio tipo turtu, daiktai ir prekės buvo perduotos į sandėlį, kuris buvo kaip saugojimo kamera. Kas žino, ar šis gandas teisingas, nors jis atrodo visai tikėtinas.

Iki šios vietos rodosi, kad daiktų saugojimo saugyklos egzistavo trijose didžiosiose imperijose. Nuo šios vietos daiktų saugojimo verslo istorija persikelia į JAV.

Kas pastatė pirmąją daiktų saugyklą pasaulyje?

Reali daiktų sandėliavimo verslo istorija siekia 1800-ųjų pabaigą Omaha mieste, Nebraskoje. Broliai „Bekins“, Martinas ir Jonas, įkūrė „Bekins Van and Storage Co.“. Pagrindiniai šio verslo elementai buvo trys arkliais vežami furgonai arba vežimėliai. Juose buvo laikomos prekės ar daiktai, kuriuos reikėdavo pergabenti į kitą valstiją.

1895 m. Bekinsai persikėlė į Los Andželą ir pradėjo teikti šias paslaugas visoje šalyje. 1906 m. broliai pastatė „Bekins“ sandėlį ir vėliau išplėtė jų tinklą pietinėje Kalifornijos dalyje. Sandėlis tapo laikinai saugomų daiktų vietą kraustantis, tačiau jie pagelbėdavo ir vietiniams verslininkams pasaugant jų prekes. „Bekins“ įmonė egzistuoja iki šių dienų ir yra žinomiausia perkraustymo įmonė.

Tačiau, tokios daiktų saugyklos, kokias mes jas žinome šiandien, JAV atsirado tik 1950-ųjų pabaigoje ir 60-ųjų pradžioje. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, pradėjo augti ekonomika ir žmonės pradėjo pirkti vis daugiau daiktų. Daiktų sandėliavimas tapo būtinybė.

Tikslių duomenų, kas pastatė pirmąjį modernų daiktų saugojimo sandėlį nėra tiksliai aišku. Kai kurie šaltiniai teigia, kad tai Cullum šeima. Pirmuosius daiktų saugojimo pastatus jie pastatė 1958 m. Fort Loderdelyje, Floridoje.

Kiti teigia, kad Russas Williamsas ir jo įsūnis Bobas Munnas iš tiesų pradėjo pirmąjį saugyklų verslą. 1964 m. Jie atidarė pirmąją daiktų saugojimo saugyklą pavadintą „A-1 U-Store-It U-Lock-It U-Carry-the-Key“ Teksase, Odessa mieste. Teigiama, kad šie vyrai daiktų saugojimo įmonėje laikydavo savo žvejybos įrankius. Tačiau labiau tikėtina, kad jų klientas buvo naftos perdirbimo įmonė, kuriai reikėjo papildomos vietos sandėliavimui.

Nuo 1970 m. savarankiško daiktų saugojimo verslas išsiplėtė visoje šalyje. Įsikūrė dideli šio verslo tinklai, o privačios įmonės tapo ekonomiškai patraukliu verslu.

Šiuo metu visose JAV yra daugiau nei 48 000 daiktų saugojimo saugyklų. Kitose šalyse šio verslo augimas yra lėtesnis, nors daiktų saugyklos sparčiai populiarėja visoje Europoje, o Australijoje jos ypač populiarios.

Self storage Europoje

Pirmoji savitarnos daiktų saugykla atidaryta Jungtinėje Karalystėje 1979 m. Londono centre.

1977 m. Doug Hampson svečiavosi Los Andžele ir pirmą kartą pamatė daiktų saugyklos pastatą. Po dvejų metų, grįžęs į Britaniją, jis atidarė „Abbey Self-Storage“ – pirmąją šalyje daiktų saugojimo įmonę.

Naujos savarankiško daiktų sandėliavimo saugyklos buvo sparčiai kūrėsi per ateinančius du dešimtmečius. Daugelis jų pavadinimų buvo sąmoningai kuriami, kad pirmoji pavadinimo raidė būtų „A“, pavyzdžiui, „Abbey“, „Access“, „A&A“.

1995 m., kai „Lok’nStore“ atidarė savo pirmąją daiktų saugojimo saugyklą, ši verslo kategorija dar nebuvo užpildyta. Todėl 1998 m. buvo įkurtos „Big Yellow“ ir „Safestore“ daiktų saugojimo įmonės, kurios šiuo metu yra didžiausios Jungtinės Karalystės daiktų saugojimo įmonės.

Po metų 1999 m. JAV įmonė „Shurgard“ atidarė savo pirmąją daiktų saugojimo įmonę Jungtinėje Karalystėje.

Pagal Europos savarankiško daiktų saugojimo asociacijos FEDESSA duomenis (2019 m.), šiuo metu Europoje šios verslo kategorijos lyderiais išlieka Jungtinė Karalystė (37%), Prancūzija ir Ispanija (po 12%), Nyderlandai (7%), Vokietija (6%) :

Šaltinis : European Self Storage Conference 2019, London

 

Savarankiškas daiktų saugojimas Baltijos šalyse

Baltijos šalyse pirmieji šias paslaugas 2006 m. pradėjo teikti latviai.  2010 m. atidarytos pirmosios savarankiško daiktų sandėliavimo saugyklos Estijoje, o 2015 m. ir Lietuvoje.

Savarankiško daiktų sandėliavimo saugykla Sandėliukų centras Vilniuje savo veiklą pradėjo 2015 m. siūlydamas daiktų ir prekių pasaugojimo paslaugas privatiems asmenims, įmonėms ir organizacijoms.

Džiaugiamės, kad per šiuos ketverius metus pelnėme palankius klientų vertinimus bei lojalumą.

Tai byloja ir neseniai atlikta klientų vertinimo apklausa. Jos vertinimas ir atsiliepimai :

„Kaip vertinate paslaugą“ (1 – blogai, 5 – labai gerai)

„Kas lėmė tokį jūsų vertinimą“ :

„Malonus bendravimas, įdiegta kokybiška, patogi saugojimo sistema“

„Saugumas, patogi vieta, bet kada prieinama“ // „Patogu, greita, saugu“ //  „Puikus aptarnavimas.“

„Aiškiai pateikta informacija interneto puslapyje, gražiai ir patogiai įrengti sandėliukai. Matosi, kad apgalvotos net menkiausios smulkmenos“

„Paslauga atitiko ir net viršijo lūkesčius, ypač paslaugus personalas.“

„Modernu, patogu, greitas aptarnavimas, saugu“ //  „Paslaugų kokybė, prieinamumas, aplinka.“

„Gavau tai ko tikėjausi, labai reikalinga paslauga.“ //  „Viskas patogu ir paprasta.“

Sandėliukų centre visuomet surasime sprendimą kaip tinkamai išspręsti daiktų ar prekių saugojimo problemą ! Iki susitikimų !

Jolanta

P.S. straipsnyje naudota informacija iš :

https://www.neighbor.com/storage-blog/history-of-self-storage/

https://www.bbc.com/news/business-26921870

https://www.ft.com/content/e404415c-8f96-11e8-b639-7680cedcc421