Kas jūs – kolekcininkas ar kaupikas ?
Dirbant Sandėliukų centre iš klientų išgirstu įvairių jų gyvenimo istorijų, nutikimų ir situacijų. Įdomiausios jų apie egzistuojančias „daiktų saugojimo lažybas“. Kai kurios poros ypač diplomatiškai ir su humoru sprendžia daiktų saugojimą.
Jau ne kartą teko išgirsti tarpusavio susitarimus – „jei per metus laiko nei karto nepasigesi daiktų iš sandėliuko, visus šiuos daiktus išmesime“. Ir tai susiję ne tik su vieno ar kito šeimos nario daiktais, saugomomis drabužių kolekcijomis ar brangiais niekučiais iš viengungio gyvenimo. Daugelis jų ieško kompromiso ir dėl bendro naudojimo daiktų, sporto inventoriaus ar vaikų žaislų.
Visa tai rodo, kaip dažnai net nepajuntame savo prisirišimo prie daiktų ir su jais susijusių prisiminimų. Dažnu atveju argumentuojame, kad tai mano hobis arba nuo jaunystės renkama kolekcija.
Deja, kai kuriems „lažybas“ tenka pralaimėti ir tuomet, pasitelkus perkraustymo paslaugų komandas, sukauptą turtą tenka tiesiog išvežti utilizuoti.
Kada netvarka namuose, darbe, sodyboje ar kieme tampa daiktų kaupimu, tai atsiliepia jūsų kiekvienos dienos kokybei, tarpusavio santykiams, o ilgainiui tampa rimta problema.
Reikėtų atskirti, kad kolekcionavimas ir kaupimas nėra tas pats.
Kas tie kolekcininkai ?
Įprastai kolekcininkai renka ir eksponuoja sukauptus daiktus. Tai yra organizuota, tikslinga veikla, kurią reikia planuoti. Kolekcijos būna tvarkingos, renkamos tam tikra tvarka ir prižiūrimos.
Šie žmonės visada linkę gerai pagalvoti, prieš įsigydami naują eksponatą, ar jis tikrai yra vertingas ir nesikartoja turimoje kolekcijoje.
Kolekcionuojantis žmogus geba palaikyti tvarką, organizuotumą ir nuoseklumą rinkdamas.
Kolekcininkai buriasi į bendruomenes su panašia aistra ir bendrais interesais. Jie mielai demonstruoja savo daiktus, kad juos matytų kiti.
Kaip atpažinti savyje kaupiką ?
Kaupikai tempia į namus daug daiktų, saugo juos atsitiktine tvarka namuose ir leidžia jiems apdulkėti, irti ir gesti. Jie praranda gebėjimą atsirinkti reikalingus daiktus, nesugeba išmesti nereikalingų, o jų gausa namuose trukdo įprastam ir kokybiškam gyvenimui.
Namai tampa daiktų saugykla, juose trūksta higienos ir yra nesaugūs. Vyrauja chaotiška neorganizuota daiktų išdėliojimo tvarka, į akis krinta daiktų gausa, netvarka. Tokiais atvejais reikalingas ir aplinkinių įsikišimas ar net atitinkamas gydymas.
Dažnai kaupikai savo elgesį pateisina, kad jie nori būti kolekcionieriais, tačiau jie turi stiprų emocinį prisirišimą prie jų turimų daiktų.
Psichologai teigia, kad kaupimo sindromą turintys žmonės savo gyvenime kenčia nuo depresijos ir nerimo, pasigenda draugystės, juoko, atsipalaidavimo, naujų įspūdžių, todėl bando tai kompensuoti rinkdami ar pirkdami įvairius daiktus.
Kaupimo sutrikimas gali paveikti bet kokio amžiaus žmones nuo 18 iki 75 m. Su amžiumi šis procentas didėja.
Kalbant ne apie sutrikimą, o tiesiog atsirandančius kaupimo atvejus – verta pagalvoti apie generalinę tvarką, kai galite su artimųjų pagalba atsirinkti, perrinkti, išmesti nereikalingus, nenaudojamus daiktus.
Sandėliukų centre vietos užteks ir kolekcininkams, ir tiems, kurie vienaip ar kitaip negali išsiskirti su brangiais daiktais. Kruopščiai atrinkti ir saugiai supakuoti daiktai visuomet suteiks gerų emocijų bei praktinės naudos. Nepamirškite jų aplankyti ir bent retsykiais parsivežti į namus.
„Kaip išorėje – taip ir viduje“ – lankstumas, organizuotumas, kritiškumas padeda švarinimosi darbuose, atneša daugiau tvarkos, laisvumo ir galvoje.
Siekite bent kelis kartus per metus atlikti tokią daiktų, savo aplinkos tvarką.
Atlaisvinę namus tikrai pasijusite lengviau ir laisviau. Laisvesnė erdvė gali atnešti daugiau vietos ir kūrybiškiems polėkiams, naujoms idėjoms.
Jolanta