Marie Kondo: Tvarkingų namų stebuklas

Marie Kondo: Tvarkingų namų stebuklas

Vagos leidykla šiais metais išleido Marie Kondo knygą apie tvarkingus namus „Tvarkingų namų stebuklas“.

japoniskatvarka_virselis_z1

Iš tiesų, tai knyga ne apie tvarkingus namus, bet apie ramesnį gyvenimą. Žinoma, čia daug patarimų kaip tvarkytis namus, bet galutinis tikslas yra atsikratyti nuolat mintis slegiančių daiktų.

Knyga nėra plona ir patarimų tikrai daug. Didžiausias skirtumas nuo bet kokių „kaip išvalyti virtuvę“ patarimų yra sistemingas požiūris į namų erdvę, joje esančius daiktus ir jų santykį su aplinkiniais.

Mes vis grįšime prie šios knygos.

Laisvė nuo slegiančių daiktų pasiekiama per porą žingsnių:
1. Atsikratom nereikalingais daiktais
2. Randam tinkamą vietą daiktams kurių iš tikrų reikia.

 

1as žingsnis Išmesk nereikalingus daiktus.

Pirmiausia atsikratykite nereikalingų daiktų. Visų vienu metu.

Šlamštas yra šlamštas. Jo nereikia laikyti nei namuose nei už jų ribų.
M.Kondo turi kiek netradicinį požiūrį į tai kaip atskirti šlamštą nuo vertingo daikto.
Tradiciškai „jei nepajudinom daikto metus“ – šlamštas. Autorė sako – paimkit daiktą į rankas ir paklauskit savęs: Ar tai mane džiugina? Jei taip – pasilikit, jei ne – be didelės graužaties atsikratykit.

Paprastai mes sutvarkom vieną erdvę, o vėliau imamės kitos. Ne paprasčiau, bet efektyviau yra tvarkytis kategorijomis. Pradžioje tvarkau knygas, vėliau – drabužius.
Būtina sąlyga tokiam tvarkymuisi – visą kategoriją sumesti į vieną vietą. Tik tada jūs tikrai pamatysit kiek visko pas jus yra įvairiausiuose kampuose.

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl mums nesiseka tvarkytis , yra ta, kad turime per daug daiktų. Šis perteklius atsiranda, nes nežinome, kiek visko turime.

Geriausia pradėti nuo tų daiktų kuriais lengviausia atsikratyti: CD diskai, sena kosmetika, sena technika ir pan. Žengus pirmą žingsnį pajusite palengvėjimą ir tai suteiks energijos tolimesniam tvarkymuisi.

Nuspręsk pats.

Tvarkymasis neįtikėtinai pasunkės jei pasitarsite ar parodysite ką išmetat savo giminėms. Tėvams labai sunku priimti tą kiekį daiktų kurį ruošiatės išmesti. Blogiausia tai, kad pamatę kiek „gerų“ daiktų jūs ruošiatės išmesti, giminaičiai pasisiūlys juos pasaugoti.

Nesuteik drabužiams antro gyvenimo.

Jei drabužis (kažkada buvęs gražus) yra kiek paplyšęs ar susitepęs, mes jį dažniausiai paliekam „į sodybą“ ar „po namus“. Natūralu, kad namuose mes nešiojam ne išeiginius drabužius. Bet namuose praleistas laikas yra toks pats brangus, tad kodėl mes turėtume jį praleisti su drabužiais kurie nedžiugina?

Prisirišimas prie dovanų.

Mums malonu gauti dovanų. Ir jaučiamės įsipareigoję dovanas laikyti, neišmesti, o geriausia laikyti matomoje vietoje, kad pagerbtume dovanojusįjį. Bet dovanojimas yra ne apie daikto perdavimą saugojimui. Tai dėmesio parodymas. Tai tarpusavio ryšys. Jei tą ryšį palaiko tik daiktai, tai tokie tie ryšiai ir tėra…

 

2. Randam tinkamą vietą daiktams kurių iš tikrų reikia.

 

Visi vienos kategorijos daiktai turi būti šalia

Toks daiktų laikymas leis ne tik juos lengviau rasti, bet ir kiekvieną kartą parodys kiek jūs tų daiktų turite.

Vertikalus daiktų laikymas

Savo drabužiams laikyti turiu keletą stalčių smulkiems daiktams ir 4 lentynas spintoje. Spintoje laikomi daiktai man visada buvo paslaptis. Niekada nieko nerasdavau ir spintą vos galėdavau uždaryti. M.Kondo pataria: drabužius susukite. Taip jie užims mažiau vietos ir bus lengviau rasti.
Nelabai pasitikėdamas tokia mintimi, visgi pabandžiau. Tūrio poreikis sumažėjo kokius 4 kartus. Ir kiekvienas daiktas dabar matosi. Galėčiau turėti mažiau lentynų, bet spintos jau nepakeisi…
Jei tai stalčiai – dar geriau. Susuktus drabužius dėkite stačius o ne vieną ant kito.

„Atidarius klientų spintas atrodė, kad jos taip prikimštos, tarsi iš jų būtų ištrauktas oras. O stalčiai perpildyti lyg makaronai susuktų ir suraizgytų drabužių. … Tikslas yra išdėstyti taip, kad tik metę žvilgsnį matytumėte, kur kas yra, panašiai kaip pagal knygas matote, kokias knygas turite lentynoje. Svarbiausia drabužius sudėti stačiai, o ne suguldyti vienas ant kito. … Jūsų tikslas – kiekvieną drabužį sulankstyti į paprastą lygų stačiakampį. Pirmiausia išilgai užlenkite drabužio šonus kartu su rankovėmis link vidurio, kad gautumėte keturkampę formą. Tada vieną keturkampio galą prilenkite prie kito. Dar kartą perlenkite per pusę arba du kartus. Perlenkti turite tiek kartu, kad sulankstytas drabužis, stalčiuje pastatytas ant krašto, atitiktų stalčiaus aukštį.“

 

Tvarkinguose namuose prasideda tikrasis gyvenimas

„Vieninteliai žmonės, kurie metai iš metų visą gyvenimą praleidžia mąstydami apie tvarkymąsi, yra tokie kaip aš, kuriems tai teikia džiaugsmą ir kurie tvarkosi, kad pasaulyje gyventi būtų gera. Jūs skirkite savo laiką ir jėgas tam, kas jums teikia daugiausiai džiaugsmo, savo gyvenimo pašaukimui. Esu tvirtai įsitikinusi, kad namų sutvarkymas padės jums atrastu savo širdžiai mielą pašaukimą. Įvedus tvarką namuose prasidės tikrasis jūsų gyvenimas.“



//